فروش بلوک هبلکس به دلیل استقبال زیاد صنعت ساختمان، روز به روز در حال افزایش است و اگر شما قصد خرید این محصول را دارید. با کمی جستجو متوجه می شوید که تعداد شرکت های تولیدکننده و فروشندگان این محصول در حال حاضر زیاد می باشد و هر یک شرایط و پیشنهادات خاص خود را مطرح می کنند. کمی مشاوره می تواند به شما در انتخاب درست کمک کند. در این مقاله سعی شده است برخی از توصیه ها به خریداران جهت بهبود تجربه خرید داده شود.

اولین قدم برای تصمیم گیری درست در حین خرید، توجه به نیازها، شرایط و اولویت های شما می باشد. در زیر برخی از توصیه ها متناسب با شرایط و اولویت ها آمده است.

هزینه تمام شده کمتر

عوامل تاثیر گذار در هزینه تمام شده بلوک هبلکس عبارتند از:

 • قیمت بلوک هبلکس
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • هزینه پالت و بسته بندی
 • هزینه باربری

سه عامل اول ، قیمت تمام شده بلوک هبلکس، درب کارخانه می باشد که باید مبلغ آن را از فروشنده پرسید. اما در گزینه آخر که هزینه باربری می باشد نکات زیر قابل توجه می باشد.

هزینه باربری: نسبت هزینه حمل و نقل بلوک به قیمت خود بلوک مقدار قابل توجه می باشد. می توان به صورت تقریبی آنرا معادل 20 درصد هزینه تمام شده در نظر گرفت. بایستی در حین خرید، هزینه حمل و نقل را در محاسبه هزینه تمام شده در نظر گرفت. ممکن است فروشنده ای بلوک خود را با قیمت ارزانتر نسبت به فروشنده ای دیگر به شما اعلام کند، اما اگر هزینه باربری را محاسبه کنید متوجه شوید که خرید از آن فروشنده به صرفه نمی باشد.

 • نکته : در برخی موارد علت ارزان بودن قیمت بلوک برخی از تولید کنندگان نسبت به سایرین در تهران بیشتر بودن هزینه حمل و نقل بلوک از کارخانه تا تهران باشد.
 • نکته: هزینه حمل و نقل هر متر مکعب بلوک هبلکس برای وسایل نقلیه مختلف متفاوت می باشد. این مبلغ برای تریلی از سایر وسایل نقلیه کمتر می باشد. لذا توصیه می گردد تا در صورت امکان از این وسیله نقلیه استفاده کنید تا هزینه حمل و نقل به ازای هر متر مکعب کاهش یابد.
 • نکته: در برخی از مناطق امکان تردد وسایل نقلیه سنگین یا امکان ندارد و یا مجاز نمی باشد. لذا لازم است تا در حین خرید این نکته را به تولید کننده یا فروشنده اعلام کنید تا هم در اعلام قیمت و هم بارگیری با وسیله نقلیه مناسب، مشکلی ایجاد نشود.

میزان حجم بار مورد نیاز

 • در صورتیکه حجم بار مورد نیاز شما کم باشد (کمتر از یک تریلی)، به علت بالا رفتن هزینه حمل و نقل، خرید کردن از بسیاری از تولید کنندگان و فروشندگان برای شما به صرفه نمی باشد. بهتر است از نزدیکترین تولید کننده یا انبار خرید کنید. لذا اطلاعات تماس آنها را از طریق جستجو در اینترنت بدست آورده و با آنها مذاکره کنید. البته شرکت ما علاوه بر ارسال مستقیم بلوک از کارخانه، امکان ارسال از انبار تهران را نیز برای مشتریان فراهم کرده است.
 • در صورتیکه حجم بار مورد نیاز شما بیشتر از یک تریلی باشد، بهتر است تا با تولید کنندگان و فروشندگان بیشتر جهت خرید صحبت کنید تا از لحاظ اقتصادی گزینه های بهتری را پیدا کنید. اما همچنان نزدیکترین تولید کننده می تواند گزینه بهتری از لحاظ اقتصادی باشد.
 • در صورتیکه حجم بار مورد نیاز شما مقدار قابل توجه می باشد مذاکره با مدیران فروش می تواند گزینه های خوبی پیش روی شما قرار دهد.

برند خاص

اگر برند خاصی در ذهن شما می باشد و فقط قصد خرید آن برند را دارید کافیست:

 •  با جستجو در اینترنت اطلاعات تماس شرکت تولید کننده را بدست آورده و با تماس تلفنی از قیمت و سایر شرایط آن آگاه شوید.
 • بعضا مشاهده می شود که امکان مذاکره و چانه زنی درباره قیمت یا برخی شرایط با نمایندگان یا فروشندگان  نسبت به  تولید کننده فراهم تر می باشد  لذا با جستجو در اینترنت اطلاعات تماس نماینده/نمایندگان یا فروشندگان آن برند را بدست آورده و با آنها نیز مذاکره کنید.

کیفیت

معمولا بیشتر بارهایی که به مشتریان نهایی ارائه می شود درجه اول می باشد. اما بعضا مشاهده می شود که تعداد شکستگی بلوک در برخی موارد بیشتر از میزان استاندارد می باشد، به عبارتی دیگر بار درجه اول نمی باشد . لذا در حین مذاکره با فروشندگان از کیفیت بار و درصد شکستگی مجاز بار اطلاع حاصل کنید تا بعد از فرایند خرید و تحویل بار دچار مشکل نشوید.

نیاز فوری به تحویل بار

معمولا روال خرید بلوک هبلکس به این صورت می باشد که پس از ثبت سفارش شما، حواله ای برای شما در کارخانه صادر می گردد. تاریخ بارگیری حواله شما به موجودی انبار و سایر سفارشات بستگی دارد و ممکن است تا چند روز بعد از ثبت حواله این کار طول بکشد. لذا سعی کنید تاخیر زمانی ناشی از کارخانه را مد نظر قرار دهید و یک هفته زودتر نسبت به خرید اقدام کنید. اما اگر به هر دلیل این تاخیر برای شما مناسب نمی باشد میتوانید از انبارهای نزدیک به پروژه خود بلوک خود را تهیه کنید.

 • نکته: برای ارسال بار به برخی از استان ها مشکلاتی وجود دارد و معمولا پیدا کردن وسیله نقلیه کمی مشکل می باشد لذا این نکته را نیز در نظر بگیرید.

واحد فروش بلوک هبلکس

واحد فروش بلوک هبلکس ، متر مکعب می باشد. لذا لازم است تا میزان بلوک مورد نیاز خود را بر اساس متر مکعب تعیین کنید.

محاسبه میزان بار مورد نیاز بر اساس متر مکعب

 • میزان بلوک مورد نیاز خود را (به تفکیک ابعاد بلوک) به متر مربع حساب کنید،
 • مقدار پارامتر تبدیل را متناسب با ابعاد بلوک مورد نیاز خود از جدول انتخاب کنید
 • میزان بلوک به متر مربع را بر پارامتر تبدیل تقسیم کنید. عدد حاصل شده مقدار بلوک مورد نیاز شما بر اساس مترمکعب می باشد.

مثلا فرض کنید که شما نیاز به 200 متر مربع دیوار 10 سانتی متر و 45 متر مربع دیوار 15 سانتی متری دارید. برای محاسبه کافیست عدد 200 را بر 10 تقسیم کرده و عدد 45 را بر 6.66 تقسیم کنید. لذا شما نیاز به 20 متر مکعب بلوک 10 سانتی متر و 6.75 متر مکعب بلوک 15 سانتی متری دارید.

ابعاد بلوک هبلکسمقدار پارامتر تبدیل
60-25-812.5
60-25-10 10
60-25-15 6.66
60-25-20 5
60-25-25 4

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر ابعاد بلوک هبلکس می توانید به جدول موجود در این مطلب مراجعه کنید.

به منظور سهولت در بارگیری و انتقال بلوک هبلکس، از پالت استفاده می شود. ظرفیت هر پالت در تولید کنندگان مختلف کمی متفاوت می باشد.به عبارتی دیگر می توان گفت در فروش بلوک هبلکس میزان بار مورد نیاز باید ضریبی از ظرفیت پالت باشد.مثلا فرض کنید شما نیاز 20 متر مکعب بلوک 10 سانتی متری و 6.75 متر مکعب بلوک 15 سانتی متری دارید. تصمیم دارید از کارخانه ای خرید کنید که ظرفیت هر پالت آن 2.16 متر مکعب می باشد. با توجه به ظرفیت پالت این شرکت شما نیاز به 10 پالت بلوک 10 سانتی متری و 4 پالت بلوک 15 سانتی متری دارید که کمی بیشتر از نیاز شما می باشد.