بلوک هبلکس

عمده خواص بتن سبک هبلكس به شرح زیر میباشد :

مشخصات فنی بتن سبک هبلکس:

وزن مخصوص : هر متر مربع بتن سبک هبلکس حدود 650 الی 750 كیلوگرم مقاومت فشاری : 30 تا 35 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع با امكان افزایش آن بر حسب سفارش و نیاز مصرف كننده

كاركردن با بتن سبک هبلکس بسیار آسان است مثلا به راحتی میتوان آنرا اره نموده و یا میخ در آن كوبیده شود و یا جای پریز یا كانال عبور سیم برق و لوله آن در آن بوجود آورد. علاوه بر این بتن سبك در مقابل آتش بسیار مقاوم است و كلیه شرایط سلامت محیط زیست را دارا میباشد.

با توجه به آیین نامه جدید محاسبه ایمنی ساختمانها در برابر زلزله و مبحث 18 و 19 بكارگیری مصالح سبك وزن راه حل مناسب و با صرفه در جهت افزایش ایمنی ساختمان میباشد و بلوكهای بتن سبك هبلكس تامین كننده این مزیت فنی است. یك متر مكعب بلوك هبلكس حدود 600 الی 700 كیلوگرم وزن دارد كه برابر 866 عدد آجر به وزن 1750 كیلوگرم میباشد.

بعبارت دیگر یك عدد بلوك 20*25*60 هبلكس مطابق با 26 عدد آجر است در حالیكه وزن آن برابر وزن 10 عدد آجر میباشد و یك كارگز براحتی میتواند آنرا حمل نماید و سریعا نیز نصب میگردد. ضمنا ملات مصرفی برابر 25% ملات مورد نیاز برای اجرای همان دیوار با آجر بوده و به درصد سیمان كمتری نیز در ملات نیاز دارد. بعنوان مثال چنانچه برای اجرای یك دیوار با آجر به یكصد كیلوگرم سیمان نیاز باشد همان دیوار در صورت استفاده از بلوك هبلكس 15 كیلوگرم سیمان مصرف میكند.

همچنین بارگیری و حمل بلوكهای هبلكس كه در قالبهای 3/15 متر مكعبی بسته بندی میشود راحتر و سریعتر خواهد بود.

مشخصات فنی :

ابعاد :

 

10*25*60 30*25*60 30*25*60
15*25*60 25*25*60 بنا به درخواست مصرف كننده

مقاومت فشاری 35-25 kg/cm2

وزن مخصوص 750-650 kg/cm2

دستور العمل اجرایی :

 1. كادر اجرایی : كاركردن با هبلكس نیاز به تخصص خاصی ندارد. با توجه به ابعاد و سهولت كار با هبلكس سرعت اجرا نیز نسبت به آجر و سفال تا 2 الی 3 برابر افزایش می یابد.
 2. ملات مورد نیاز : همان ماسه و سیمان میباشد و با توجه به اینكه بلوكهای هبلكس یك نوع بتن سبك میباشد و همگونی كاملی با ملات ماسه و سیمان دارد میتوان نسبت تركیب را 5 یا 6 به یك تبدیل و در مصرف سیمان صرفه جویی بیشتری نمود. در مواردیكه تیغه بندیهای مورد احرا با آب و رطوبت سر و كاری نداشته باشد (مثل دیوار اتاق خواب ، كار و …) میتوان از ملات كچ و خاك (به لحاظ صرفه حویی اقتصادی) نیز استفاده نمود.
 3. جذب آب : با توجه به ابعاد متخلخل بودن بلوكهای هبلكس ، نم و رطوبت توسط این بلوكها منتقل نمیشود.
  نكته مهم : در عین اینكه این بلوكها نم و رطوبت را منتقل نمیكنند ولی در سطح بلوك آب بیشتری را نسبت به مصالح مشابه جذب میكنند لذا در زمان استفاده از این بلوكها باید نكات زیر رعایت شود :
  اولا قبل از اجرا بلوكها باید كاملا خیس شوند.
  دوما ملات مصرفی را نیز باید با دقت بیشتری تهیه نمود.
  سوما بعد از اجرا در صورت امكان به دیوارها آب داده شود.
 4. اندود گچ و خاك : با توجه به سطح صاف و صیقلی هبلكس نسبت به سایر مصالح (در صورت اجرای صحیح دیوارها به اندودی بیش از 1 الی 2 سانتیمتر نیاز نخواهد بود) یعنی در هر طرف نیم الی یك سانت.
 5. از نظر نصب تاسیسات و نماسازی: (اعم از لوله ، كابینت ، سنگ ، سرامیك ، …) مانند سایر مصالح میباشد و چنانچه به صورت صحیح اجرا شود با مشكلی مواجه نخواهد شد.